Hitherfield Primary School and Children's Centre

Meet Our Staff

Senior Leadership Team:

Executive Headteacher Chris Ashley-Jones
Head of School Jacinta Waters
Business Manager Arlette Wells
Assistant Head  Jenni Holliday
Assistant Head  John Anderson
Assistant Head  Laura Watts
Assistant Head Luke Parker
Assistant Head Tom O'Flynn

Inclusion Team:

SENDco EYFS KS1 Liz Clarke
SENDco KS2 Heulwen Morgan
Senior TALA Lucy Flood

Teachers:

Early Years Teacher  Agnieszka Franek
Nursery Teacher Clare O’Malley
Nursery Teacher Tania Drummond
Nursery Teacher Sharon Thomas
Reception Teacher  Melanie Lucombe 
Reception Teacher  Angela Prestwich
Reception Teacher Jenny Hennessy
Year 1 Teacher Lauren Carter
Year 1 Teacher Caroline Lovell
Year 1 Teacher Katie Barber
Year 2 Teacher  Alice McNeill
Year 2 Teacher  Lucy Haywood
Year 2 Teacher  Katy Turner
Year 2 Teacher  Danika Johnson
Year 3 Teacher  Ed Crook
Year 3 Teacher  Gemma Jackson
Year 3 Teacher  Heather Simms
Year 4 Teacher  Julia Williamson
Year 4 Teacher Siobhan Rushe
Year 4 Teacher Caroline Devine
Year 4 Teacher Jo Ellwood
Year 5 Teacher Sam Leacock
Year 5 Teacher  Joseph Ward
Year 5 Teacher  Ollie Kitching
Year 6 Teacher  Nicola Rizzo
Year 6 Teacher  Kathryn Nugent
Year 6 Teacher  Beth Medland
Year 6 Teacher  Tom Rhimes
Year 6 Teaher Clare Christie
Non-class based teacher  Beth Medland
Non-class based teacher  Lisa Finn
Non-class based teacher  Paul Drake
Non-class based teacher  Jef Fox
Non-class based teacher  Tilly Lindsay
Music teacher  Tina Longford
Drumming Teacher Derek Gayle
Football Teacher Lionel Best

Learning Mentors:

Senior Learning Mentor  Suzy Anderson
Senior Learning Mentor  Mark Gillard
Learning Mentor  Maureen Shand

Teaching and Learning Assistants:

Higher Level Teaching Assistant  Yvonne Morris
Early Years Educator  Sonia Simon
Early Years Educator  Alex Hunt
Early Years Educator  Julie Halley
Early Years Educator  Christine Lamey-Golding
Early Years Educator  Jane Barry
Early Years Educator  Phoebe Zady
TALA Astrid Umutoniwabo
TALA Bola Akande
TALA Cassie Sithanen
TALA Charlie Lemon
TALA Charlotte Bishop-Perkins
TALA Charlotte Butcher
TALA Christine Goodrich
TALA Debbie Ramcharran
TALA Doreen Simms
TALA Emmanuelle Bertaud
TALA Fazia Guy
TALA Fiona Fruchtenicht-Ritchie
TALA Geed Sakhi
TALA Jean Martin
TALA Jennifer Williams
TALA Jolanda Keur
TALA Julie Langston
TALA Kasia Luczko-Kimpton
TALA Katrina Panton-Bent
TALA Louise Beggs
TALA Maggie Owolade
TALA
Myri Physicos
TALA Nana Sasu
TALA Nancy Sands
TALA Paige Roberts-Gent
TALA Patsy Williams
TALA Pearl Pancrace
TALA Philippe Lewis
TALA Sam Fryer
TALA Shanice Lindsay
TALA Shereen Onemokpe 
TALA Simret Zekarias
TALA Sonia Freeman
TALA Tina Krelle
Resources TALA Jo-ann Woodward
Mid-day Meal Supervisor Harris Haxhia

EAL Team:

Senior EAL TALA Abby Whitten
EAL TALA Pascale Monthieux
EAL TALA Bhavna Vijapura

Admin Team:

HR & Finance Officer  Tammy Wallace
Pupil Administrator  Tania Chalmers
Pupil Administrator  Rebekah Woodward
Advanced IT Technician Michelle Petrou

Premises Team:

Facilities Manager  Steve Downes
Asst Premises Officer Dwayne Thompson
Asst Premises Officer Ashley Sullivan

Children's Centre:

Centre Manager  Phyllis Hayden
Children's Centre Administrator  Catherine Medina
Outreach Worker  Yemi Daniel
Creche Worker  Ashley Flood

Breakfast and After School Club:

BC & ASC Manager EYFS & KS1 Phyllis Hayden
BC & ASC Manager KS2 Derek Tejan-Sie
BC & ASC Assistant  Cassie Sithanen
BC & ASC Assistant  Jane Barry
BC & ASC Assistant  Jean Martin
BC & ASC Assistant  Mugeera Haque
BC & ASC Assistant  Naomi Jacob
BC & ASC Assistant  Paige Roberts-Gent
BC & ASC Assistant  Roy Williams
BC & ASC Assistant  Sam Fryer
BC & ASC Assistant Sarah Bundell
BC & ASC Assistant  Shanice Reid-Plummer
BC & ASC Assistant  Sheila Harris
BC & ASC Assistant  Siham Ahmed
|

Websites for Schools By Finalsite UK