Hitherfield Primary School and Children's Centre

Staff

Senior Leadership Team:

Executive Headteacher Chris Ashley-Jones
Head of School Jacinta Waters
Business Manager Arlette Wells
Assistant Head  Laura Jewitt
Assistant Head Luke Parker
Assistant Head Tom O'Flynn
Assistant Head Jenni Holliday

Inclusion Team:

SENDco Melanie Lucombe
SENDco Julia Williamson
Senior TALA Lucy Flood
Senior TALA Julie Langston

Teachers:

Nursery Teacher  Agnieszka Franek
Nursery Teacher Clare O’Malley
Nursery Teacher Jenny Henderson
Reception Teacher  Sam Leacock
Reception Teacher  Gemma Jackson
Reception Teacher Helen Nara
Year 1 Teacher Ginny Lalieu
Year 1 Teacher Joseph Ward
Year 1 Teacher Martine Rind
Year 2 Teacher  Louise Peplow
Year 2 Teacher  Lauren Carter
Year 2 Teacher  Sam Fryer
Year 3 Teacher  Alice McNeill
Year 3 Teacher  Clare Christie
Year 3 Teacher  Beth Medland
Year 3 Teacher  Caroline Lovell
Year 4 Teacher Danika Johnson
Year 4 Teacher Ed Crook
Year 4 Teacher Kathryn Nugent
Year 4 TeacherNicola Rizzo
Year 5 Teacher Jo Ellwood
Year 5 Teacher  Lucy Hayward
Year 5 Teacher  Katy Turner
Year 5 TeacherSharon Thomas
Year 6 Teacher  Anna Siggins
Year 6 Teacher  Heather Simms
Year 6 Teacher  Alicia Kelly
Non-class based teacher  Jef Fox
Non-class based teacher  Lisa Finn
Non-class based teacher  Paul Drake
Non-class based teacher Siobhan Rushe
Non-class based teacher Caroline Lovell 
Music teacher  Tina Longford
Drumming Teacher Derek Gayle
Football Teacher Lionel Best

Learning Mentors:

Senior Learning Mentor  Suzy Anderson
Senior Learning Mentor  Mark Gillard
Learning Mentor  Maureen Shand

Teaching and Learning Assistants:

Higher Level Teaching Assistant  Yvonne Morris
Early Years Educator  Alex Hunt
Early Years Educator  Charlotte Butcher
Early Years Educator  Jane Barry
Early Years Educator  Julie Halley
Early Years Educator  Shanice Lindsay 
Early Years Educator Sonia Simon
Early Years EducatorChristine Lamey-Golding 
TALA Cassie Sithanen
TALA Charlie Lemon
TALA Christine Goodrich
TALA Debbie Ramcharran
TALA Doreen Simms
TALA Fazia Guy
TALA Fiona Fruchtenicht-Ritchie
TALA Jean Martin
TALA Jennifer Williams
TALA Jolanda Keur
TALA Kasia Luczko-Kimpton
TALA Katrina Panton-Bent
TALALatifah McFarlane-Fisher 
TALA
Louise Beggs
TALA Martina Gasparova
TALA Myri Physicos
TALA Nancy Sands
TALA Paige Roberts-Gent
TALA Patsy Williams
TALA Pearl Pancrace
TALA Rebecca Shepherd
TALA Shereen Onemokpe 
TALA Tina Krelle
TALA Uzma Khan
Resources TALA Jo-Ann Woodward
Mid-day Meal Supervisor Harris Haxhia

EAL Team:

Senior EAL TALA Abby Whitten
EAL TALA Bhavna Vijapura
EAL TALA Pascale Monthieux

Admin Team:

HR & Finance Officer  Tammy Wallace
Senior Administrator  Tania Chalmers
Administrator  Rebekah Woodward
PA to Governing Body Katy Byrne
Advanced IT Technician Michelle Petrou

Premises Team:

Senior Premises Officer Ashley Sullivan
Premises OfficerEd Sethardwright
Premises Assistant Naomi Vernon
Premises Assistant Dennis Atkins

Children's Centre:

Centre Manager  Phyllis Hayden
Administrator  Catherine Medina
Better Start Worker Lisa Pollard-Romain
Creche Worker Ashley Flood

Breakfast and After School Club:

BC & ASC Manager EYFS & KS1 Phyllis Hayden
BC & ASC Manager KS2 Derek Tejan-Sie
BC & ASC Assistant Ashley Flood
BC & ASC Assistant  Cassie Sithanen
BC & ASC AssistantCharlotte Hennessy
ASC Assistant Coralia Amadou-Balazs
BC & ASC Assistant Deleesha Mcfarlane
BC & ASC Assistant Fiona Fruchtenicht-Ritchie
BC & ASC Assistant  Jane Barry
BC & ASC Assistant  Jean Martin
BC & ASC Assistant Latifah Mcfarlane-Fisher
BC & ASC Assistant Michelle Churchill-Asiedu
BC & ASC Assistant Monika Mehmood
BC Assistant  Mugeera Haque
ASC AssistantMonique Bowen
BC AssistantNasima Begum
BC AssistantOrnella Gaia Meli
BC & ASC Assistant  Paige Roberts-Gent
BC & ASC Assistant Pearl Pancrace
ASC Assistant  Sheila Harris
BC & ASC Assistant Sonia Simon
BC & ASC Assistant Tina Krelle
|

Websites for Schools By Finalsite UK